Ako jednoducho budovať návyky.

Jaroslav Kuboš Trocha motivace

Potrebujete vybudovať návyk ? Hľadáte rýchly a jednoduchý postup? Prečítajte si prvý princíp budovania návykov.

A je to tu. Ďalší samozvaný bloger ide písať na tému osobného rozvoja a úspechu v živote. A navyše na tému, ktorá už v názve budí pochyby. Slová ako jednoducho a návyky zo skúsenosti k sebe nepatria. Veď už každý z nás pozná ten pocit, keď si v noci na Silvestra, dáva predsavzatia. A presne ako mnoho podobných výkrikov do tmy ( a to niekedy doslova), tak aj tieto ciele skončili po 2 dňoch. V tých lepších prípadoch po jednom týždni.

Prečo je to vlastne tak? Prečo tie dobré zvyky, o ktorých vieme, že by nám priviedli mnoho dobrého do života, majú tak veľký problém ukotviť sa v dennej rutine, pritom zlozvyky ktoré nám OČIVIDNE do života neprinesú nič iné len nepríjemnosti, oduševnene ospravedlňujeme a o to viac ich dennodenne opakujeme.

V tejto fáze je možno dobré na chvíľu sa zastaviť a porozmýšľať. Aké návyky už v tejto chvíli mám. Či už dobré, ako napríklad vždy po večeri umyť riadi alebo hneď po prebudení si ustlať posteľ? Alebo tie zlé, medzi ktoré môže patriť, že každý večer usadneme pred televíziu, alebo do nekonečna rolujeme na sociálnych sieťach. Ako vlastne vznikli? Samé od seba rozhodne nie.

Ja už som jednoducho taký!

Správne ukotvený návyk už funguje na úrovni podvedomia a vedomie sa do toho častokrát vôbec nestará.

Keby sme mali každý náš ďalší krok vedome posudzovať a analyzovať boli by sme úplne vyčerpaný. Je to tým, že evolučne sa u nás vyvinulo na jednu stranu vedomie a na stranu druhú podvedomie.

Na toto téma by sa dalo písať mnoho publikácií a článkov (a že sa ich aj napísalo). Čo je ale dôležité spomenúť pre budovanie návykov je to, že každý návyk, či už dobrý alebo zlý začína na vedomej úrovni. V tej chvíli začnú vznikať v mozgu nové neurónové spojenia po ktorých putujú informácie. Čim dlhšie daný úkon opakujeme tým pevnejšie sú tieto spojenia. Vo chvíli kedy je toto spojenie dostatočne ukotvené a pevné, informácie po nej prúdia bez obmedzenia a automaticky. V tej chvíli sa návyk ukotvil do podvedomia, ktoré preberá funkciu vedomého rozhodovania a jednoducho urobí ďalší krok.

Dá sa to vysvetliť v praxi? 

Veľmi pekne to môžeme vidieť pri vytváraní zvyku šoférovania. Začiatky bývajú niekedy tak tažké, že vedome ani nedokážeme pobrať všetky činnosti ktoré máme spraviť.

Vodičovi musí často niekto držať volant, lebo sa pozerá na riadiacu páku a usilovne premýšľa nad ďalším krokom. Možno aj vy poznáte typy ľudí, ktorí si musia stíšiť rádio, keď šoférujú, lebo im to vadí pri sústredení. Mne samému sa to stávalo keď som šiel do mesta, kde som nikdy nebol. V tomto prípade je jednoduché spoznať komu sa návyk ukotvil dokonale a usadil v podvedomí, a kto ešte musí viac posilňovať toto neurónové spojenie.

 

Okej, to ja už poznám, alebo prinajmenšom je to zrejme. Ako ale máme vybudovať nový návyk ako je spomínané v názve. V prvom rade si je potreba uvedomiť z čoho sa návyk skladá. Pre zreteľnosť to popíšem v bodoch.

  1. Podnet
  2. Túžba
  3. Reakcia
  4. Odmena

Na čo sa mám teda zamerať ? Podnet alebo Návyk ? 

Prvý krok je podnet. Ak vieme, že dobré zvyky, prípadne zlozvyky sú ukotvené k nejakým podnetom, nemusíme sa silou mocou zameriavať na samotný návyk ale skôr sa upriamiť na podnet, ktorý tomu predchádza.

Preto ak napríklad máte zlozvyk, že vždy po práci prídete a sadnete pred televíziu, tak veľmi pravdepodobne je to pre vás veľmi jednoduché, televízia je v byte položená prípadne zavesená na veľmi viditeľnom mieste a odmenou vám bude konečne vypnúť po celom dni v práci.

Je potreba si uvedomiť, že čím je podnet nápadnejší tým ľahšie sa nám daná činnosť vykonáva a tým ľahšie aj opakuje. To je prvý krok k budovaniu návyku. Prípadne prvý krok, na ktorý sa zamerať ak sa chceme zbaviť zlozvyku.

Šéf chce od vás aby ste každý deň vykazovali čo ste v ten deň spravili. Vy si poviete „okej tak tesne predtým ako vypnem počítač si to zapíšem“. Uvedomíte si ale že ste nič nespravili, až vo chvíli keď vychádzate s firmy.

Čo ak ale taký podnet vytvoríme. V tejto chvíli na scénu príde kreativita. Môžete si na šetrič obrazovky napísať veľkým písmom „NEZABUDNI VYKÁZAŤ PRÁCU !!! „ čo sa na vás rozsvieti vždy keď povypínate programy a vám ostane iba základná plocha. Alebo si nalepíte na kraj obrazovky výrazný odkaz.

A to je všetko?!

Takže teraz už viem ako jednoducho budovať návyky? Určite nie. Ale vieš prvý krok ako začať. A ak si dočítal až sem (čo podľa štatistik je 20 %) tak ti gratulujem.

Nejoblíbenější

Nové verze

Objednávejte pomocí nových Objednávek!

Jaroslav Kuboš Nové verze

Máme pro vás novou, skvěle vytuněnou verzi Objednávek! Jedna objednávka může mít nyní položky z různých projektů, subdodávek nebo režijí. A co je nejlepší – položky může zadávat více lidí! Tímto si dovolujeme objednat vaši spokojenost.

Číst více ›
Nové verze

Snímky

Jaroslav Kuboš Nové verze

Jak se vyvíjel plán projektu v čase? Změnil si projekťák zadání, které jste mu dali? Někdo omylem změnil projekt a vy nevíte, jak byl nastaven původně? To vše a více odhalí snímky!

Číst více ›
Kniha
Kniha Lopaty
a Vykořisťovatelé