Ako zariadiť, aby bol návyk neodolateľný?

Jaroslav Kuboš Trocha motivace

Je možné nepríjemné zvyky spraviť neodolatelnými ? V článku sa dozviete ako jednoducho budovať návyky. Túžba. To je to, na čom záleží.

V prvej časti článku sme si objasnili, že je možné návyk získať oveľa jednoduchšie než sme si mysleli. Rovnako zaznelo, že podnet je prvý krok pri budovaní návyku. Pripomeňme si postupnosť budovania návykov.

  1. Podnet
  2. Túžba
  3. Reakcia
  4. Odmena

Každý to už zažil.

Nalejme si čistého vína. Iba podnet jednoducho nestačí. Môžete sa rozhodnúť, že chcete ísť každé

ráno behať. Na základe prvého kroku pri budovaní návykov by ste si mysleli, že stačí ak si necháte bežecké oblečenie na viditeľnom mieste, alebo ešte lepšie, idete takto oblečený večer do postele. Dúfate, že ráno vás podnet automatický prinúti k zdravému životnému štýlu.

Netvrdím, že to je zlý krok. Ak Vás po behaní nečaká odmena, je malá šanca, že zvyk budete opakovať. Jednoducho sa nemáte na čo tešiť. Preto je dobré odmeňovať sa už na ceste budovania návyku. Zájdite si po 5 dňoch dodržiavaniu zvyku na masáž. Vám to zapadne do konceptu lepšieho zdravia a zároveň sa mate na čo tešiť.

Na čo sa mám zamerať.

Ak totiž pri budovaní návyku preskočíte odmenu, na ktorú sa môžete tešiť, tak podnet nevyvolá dostatočnú túžbu spraviť odpovedajúcu reakciu a cely kolobeh sa zastaví.

Pri behu je problém ten, že odmena v podobe lepšej kondície a väčšej energie nie je okamžitá, ale odložená. A to sa nám veľmi nepáči. My chceme odmenu hneď teraz inak záujem prudko klesá. Trvá predsa niekoľko týždňov, možno mesiacov kým sa dostanete do takej kondície, aby bol beh viac príjemný zážitok než utrpenie.

Znie to ako začarovaný kruh.

To je aj dôvod prečo sa tie zlé zvyky tak ľahko na nás lepia. Odmena je pri nich okamžitá. Nasleduje ihneď po reakcii. Po tom čo si dáte nezdravé jedlo (bohaté na tuky, cukry, proste veľa kalórii), vaše telo sa poteší, nakoľko mu vzrastie prudko hladina krvného cukru. Keď takéto jedlo uvidíte (podnet) nabudúce, mozog už vie akú odmenu môže očakávať (túžba) a vy už len vidíte, ako si kupujete ďalší pizzu s dvojitou oblohou (reakcia). Tým sa vám návyk upevní ešte pevnejšie.

Môžem to začať trénovať ?

Môžete si ale nové zvyky upevniť k tým, ktoré už máte a robíte ich radi. Ak každé ráno pri raňajkách rolujete sociálne siete, skúste ich prepojiť s novým návykom. Môže to vyzerať nasledovne. Potom čo ráno vstanem oblečiem si športové oblečenie a pôjdem si zabehať. Keď si zabehám strávim 15 minúť na sociálnych sieťach. Spojíte to čo je treba urobiť s tým, čo radi robíte.

Každý návyk vám príde atraktivnější, pokiaľ si súčasne s ním môžete dopriať niečo obľúbeného. Toto ale ešte nie je koniec upevňovania návykov. Prešli sme len prvé dva kroky a to sú podnet a túžba. Vytvoriť naozaj neodolatelný návyk nieje jednoduché, vďaka tejto prostej stratégií však môžete každý návyk prinajmenšom zatraktívniť.

Nejoblíbenější

Kniha
Kniha Lopaty
a Vykořisťovatelé